Rólunk - Bemutatkozás

A patológia alapvetően háttérszakma, de nélkülözhetetlen. A patológus szövettani diagnózisára épül a kezelés, ő mondja meg, milyen típusú, stádiumú, kiterjedésű a daganat, melyek a biológiai jellegzetességei, s milyen terápiát érdemes alkalmazni a rákos sejtek pusztítására. A patológus kórbonctani vizsgálatot is végez, alapvetően azokat a természetes halállal halt embereket, akiknek az ismert betegsége nem magyarázza a halálokot. A patológusoknak gyorsreagálású feladatuk is van, melyet intraoperatív (műtét közbeni) vizsgálatnak nevezünk. Az operáló orvosok ugyanis fagyasztásos gyorsdiagnosztikára küldik a kivett szövetmintát, s míg a beteg alszik, a patológus a rendelkezésére álló mintegy 15-20 perc alatt elkészíti a szakvéleményt. Ilyenkor csak a kóros folyamatok nagyobb főcsoportjait nevezzük meg, a részletes vizsgálathoz hosszabb idő, bonyolultabb vizsgálatok, eljárás szükséges. Gyorsdiagnosztika esetén nincs lehetőség hosszú elemzésre, konzultációra, vagy arra, hogy a szakirodalomban, interneten kutakodjon a patológus, saját tudásárat, tapasztalatára kell támaszkodnia. A patológia tehát a betegségek szöveti, sejt és molekuláris szintű eltéréseinek vizsgálatával, oktatásával és kutatásával foglalkozik.

Betegek ezrei érkeznek évente a Debreceni Egyetem Klinikai Központjába valamely orvosi probléma diagnosztizálása és kezelése érdekében. Intézetünkkel a kapcsolat a betegekkel többnyire a kezelőorvos közvetítésével jön létre. Alapvető feladatunk a betegek járó-, vagy fekvőbeteg-ellátás során eltávolított szerveinek, szöveteinek többféle speciális laboratóriumban történő vizsgálata, mely a diagnózishoz és sokszor a kezelés módjának megválasztásához  elengedhetetlen. Laboratóriumaink mindegyikében jól dokumentált munkafolyamatok és minőségbiztosítás mellett, hazai és nemzetközi tanúsítványok birtokában végezzük a diagnosztikus munkát.

Az évente több mint 18.000 szövet feldolgozása során alkalmazott közel 45.000 diagnosztikai beavatkozás elvégzésével támogatjuk a kezelést végző orvosokat a terápiás döntéshozatalban. Intézetünk személyi állománya nagy tapasztalattal rendelkező patológus szakorvosokból, molekuláris diagnosztikai szakemberekből, a szakképzésben részt vevő rezidensekből és Ph.D. hallgatókból, valamint orvosi laboratóriumi analitikusokból, szövettani és citológiai technikusokból, laboratóriumi asszisztensekből tevődik össze. Jelentős a klinikákkal és a regionális kórházakkal folyatatott konzultációs együttműködés, a klinikai patológus a betegségcsoportonként szervezett különböző  team ülések fontos szereplője. Ezek közül kiemelkedik a daganatos betegségek kezelésében döntéseket hozó onko-teamek harmonikus működtetése.

A Klinikai Központba érkező betegek ellátása mellett Intézetünk több szakterületen regionális szerepet lát el, pl. a vesebetegségek szövettani diagnosztikája, vagy az onkogenetikai molekuláris vizsgálatok terén. Az ország bármely egészségügyi intézményéből fogadunk szövettani mintákat konzultációs (másodvélemény) vizsgálatra.

Ezen felül ellátjuk az általános orvosképzés, a fogorvosképzés és egyéb egyetemi egészségügyi képzés keretében a patológia tantárgy oktatását, valamint speciális kutatási feladatokat a kórszövettani, citológia, molekuláris daganatpatológia területén.  

Frissítés dátuma: 2020.07.24.